Kur mūsų laikas?

05/04/2024

Labas rytas,

 štai ir vėl artėja savaitgalis. 

Ši savaitė prabėgo akimirksniu. Kaip ir prieš tai buvusi. Yra žmonių, kurie sako, kad nuobodžiauja, o aš jau seniai neprisimenu to jausmo. Gali būti, kad jis išvis išnyks iš šios visuomenės, juk telefonas taip ir laukia mūsų kišenėse, kol galės mus palinksminti.Vakar pajutau, kad imu praradinėti balansą. Jaučiausi labai pavargusi. Supratau, kad ir vėl perdaug visko prisiėmiau. Abžoriškumas. Jis man toks būdingas!

Sėdau ir susirašiau sąrašą, kas man svarbu, ką noriu veikti ir kiek laiko per dieną tam skirti. Neįtikėtina, bet kai viską surašiau, užsipildė visos 24 valandos. Nustebau dėl tokio intuityvaus tikslumo, juk neskaičiavau, kai rašiau. Visgi supratau, kad tokio plano tikrai nesilaikysiu. Perdaug jis man griežtas. Norėtųsi turėti bent porą valandų spontaniškiems dalykams: pasivaikščiojimui, netikėtam pokalbiui su nepažįstamuoju ar pasvajojimui. Apkarpiau norus ir pažiūrėsime, kaip toliau seksis.

Vis susimąstau, kodėl žmonės taip stengiasi taupyti laiką. Yra toks posakis "Laikas - pinigai". Skaičiau teoriją, kad jis atsirado indutsriniame periode, vykstant pramonės revoliucijai. Iki tol žmonės kurdavo produktą ir jo vertę parduodavo. Gamyklinė era atnešė pokyčius. Žmonės tapo statistiniais vienetais prie konvejerio, o atlyginimą ėmė gauti už laiką. Daugiau laiko dirbi - daugiau uždirbi. Štai iš kur tas įsitikinimas! Kiek iš mūsų ir toliau tuo tikime?

Jei laikas pinigai, tai reikia jį taupyti - peršasi logiška išvada. Kaip ironiška. Perkam įrengimus, sprendimus, paslaugas ir tai vadiname laiko taupymu. O kur dedam sutaupytą?

Kaip tik prisiminiau sausio 13. Jau 30 metų praėjo. Tuomet žmonių buitis reikalavo daugiau laiko. Visi gamino maistą, nemaža dalis skalbė rankomis, krakmolino marškinius ir apykakles, mezgė, nėrė, siuvo, konservavo uogas, grybus ir daržoves. Autobusais važinėjo į darbą, stovėjo eilėse prie sviesto ir makaronų... Skaitė storas knygas, o nusipirkę laikraštį dažnai perskaitydavo kiekvieną lapą - nuo pirmos eilutės iki paskutinės.

Dabar namuose tiek dalykų, kurie padeda taupyti laiką, bet jo mums dar labiau trūksta. Kur mes jį dedam? Jei laikas pinigai, tai kieno kišenėj?Didelė dalis mūsų vis dar už laiką gaunam pinigų, už pinigus perkame daiktus, kurie taupo laiką, o sutaupytą laiką parduodame už "turinį". "Turinys - karalius," - sako mums medijos. 

"Dabar kiekvienas gali būti kūrėjas. Norite būti matomi? Kurkite jo dar daugiau ir dažniau".Ir plušam. Patys kuriam. Patys skaitom. Kiekvienas yra kūrėjas ir vartotojas tuo pat metu. Visi laisva valia atiduodam laiką su viltimi, kad ką nors įdomaus "priscroll'insim" turinio gausos begalybėje.